Brasilia - stolica Brazylii

Brasilia

Brasilia to stolica Brazylii ulokowana na wysokości 1000 metrów n.p.m. na Płaskowyżu Centralnym. To miasto młode, bowiem dopiero w 1956 roku zaczęło się ono tworzyć, a obecnie zamieszkuje je już około 2,5 miliona osób. To ważny ośrodek kulturalny, turystyczny, komunikacyjny i naukowy kraju, choć raczej nie ma tu wielu zabytkowych miejsc. Brasilia mimo tego jednak jest niezwykle ciekawą aglomeracją z równie interesującą historią.

Zabudowa stolicy Brazylii powstała na planie samolotu, z góry zaś przypomina ona ptaka, który jest w locie. Brasilia jest miastem niezwykle uporządkowanym. Na dłuższej osi czyli wzdłuż skrzydeł ptaka, znajdują się dzielnice mieszkaniowe, a na krótszej budowle przeznaczone do użytku publicznego. Na początku osi, czyli na głowie ptaka zaś znajdują się gmachy rządowe, siedziba parlamentu, katedra, siedziba sądu oraz rezydencja prezydenta.

Projektantami Brasilii byli Lucio Costa oraz Oscar Niemeyer. W mieście tym można spotkać bardzo nietypowe budynki świadczące o dużej fantazji ich twórców. Do takich gmachów zalicza się katedrę w kształcie korony, która po części znajduje się pod ziemią, Ministerstwo Spraw Zagranicznych czy też parlament. Owa unikalność architektury tego miejsca sprawiła, że miasto to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Brasilia prócz zaskakujących budynków posiada także niezwykle piękne gmachy jak chociażby Siedziba Ministrów czy Teatr Narodowy. Niewątpliwie warto wybrać się również do katedry czy Panteonu Juscelino Kubitschek lub też odwiedzić Plac Trzech Mocarstw, bowiem to właśnie na nim ulokowane są takie perełki jak Pałac Hall of Government, Kongres oraz Planalto.

Brasilia to największe miasto na całym świecie, które jeszcze na początku XX wieku wcale nie istniało. To także jedno z największych i najbogatszych miast Brazylii. Warto je zobaczyć chociażby przez wzgląd na jego unikatowość i niezwykle interesującą architekturę. Stolica ta bowiem miała być aglomeracją idealną, jak wiadomo jednak idealne miasto nie istnieje, co nie przeszkadzało twórcom w dążeniu do perfekcji.