Brazylia to nie tylko piękne plaże, karnawał i zabawa do białego rana, to również ogromne zielone tereny, rejony nietknięte znakiem cywilizacji, przepiękne lasy tropikalne w dorzeczu Amazonki…
Niezwykłym miejscem, które warto zobaczyć jest wodospad Saltos do Iguaçu czyli Wielka Woda. Jest to mierzący około 72 m wysokości i 3 km szerokości wodospad w kształcie podkowy. Znajduje się on na granicy z Argentyną na obszarze parku narodowego -co ciekawe park ten jest zarówno po stronie brazylijskiej i argentyńskiej i jako całość choć w różnych okresach czasu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Sam wodospad to 275 mniejszych odcinków a najbardziej imponujący jest Garganta del Diablo, a to ze względu na jego wysokość. Widok kaskad spływającej wody pozostawia niezapomniane wrażenia, a pomiędzy spływającą wodą rosną piękne storczyki, paprocie, bambusy i palmy. Nie brakuje tu też zwierząt, można w środowisku naturalnym zobaczyć wydry, kajmany, tukany, pumy i jaguary.
Kolejnym pięknym miejscem, gdzie wielbiciele przyrody powinni się wybrać to archipelag Fernando de Noronha, gdzie oprócz cudownych plaż można zobaczyć wiele gatunków różnych zwierząt i bogatą roślinność. Wyspy archipelagu otaczają przejrzyste, niebieskie wody, w których żyje wiele gatunków ryb, między innymi tuńczyk, ale też rekiny, są tu też żółwie a w Zatoce Delfinów jak sama nazwa wskazuje delfiny.
Warto też wybrać się do parków narodowych Chapada dos Veadeiros i Emas, to obszar gdzie dominuje tropikalna sawanna, rośnie tu wiele endemicznych gatunków roślin, nie brakuje też wilków, jaguarów, tapirów i kapibar. Dodatkowego uroku ciekawej roślinności dodają piękne wodospady, których tutaj nie brakuje.
Jednak najbardziej znanym miejscem i chyba najczęściej odwiedzanym jest Amazoński Park Narodowy. Powstał on w 1974 roku na obszarze około 10 tysięcy km2 na brzegu rzeki Tapajós. Lasy amazońskie są nazywane zielonymi płucami świata a to z racji tego, że produkują największą ilość tlenu. Większość lasów stanowią lasy równikowe, rosną tu olbrzymie plamy, kauczukowce i kasztany. A w koronach drzew mieszkają papugi, tukany, kolibry, ale też i mały i leniwce. W dolnych partiach lasów spotkać można jaguary, mrówkojady, kapibary, pancerniki, łasice.
Również rzeki obfitują w bogactwo flory i fany, żyją tu kajmany, delfiny słodkowodne, manaty, żółwie oraz przeróżne gatunki ryb.
W czasie wędrówek po Brazylii nie można pomiąć Wybrzeża Odkrywców, gdzie można zobaczyć lasy atlantyckie oraz kolczaste, wśród których żyje 270 gatunków ssaków z czego połowa zamieszkuje rezerwaty przyrody i stanowi gatunki endemiczne. Co ciekawe na tych terenach wciąż są odkrywane nowe gatunki zwierząt
Na terenie Brazylii występuje w zależności od regionu kilka stref klimatycznych. Trzeba również pamiętać, że ponieważ kraj ten leży na półkuli południowej pory roku nie są lustrzanym odbiciem naszych pór. Oznacza to, że nasze miesiące zimowe to w Brazylii lato, a okres letni w Polce to brazylijska zima.
Północ to strefa klimatu równikowego, ze średniorocznymi temperaturami sięgającymi 24 stopni oraz z bardzo dużymi opadami deszczu w ciągu całego roku. Najcieplejsze miesiące i najbardziej nadające się na wypoczynek związany z leniuchowaniem na plaży to okres od listopada do lutego. Na północy i w centrum średnie temperatury latem osiągają 28-30 stopni, na południu od 24 do 30 stopni.
Klimat podrównikowy jest na Wyżynie Gujańskiej i na części Wyżyny Brazylijskiej, średnie roczne temperatury to 19-26 stopni, jest tu tez pora sucha i deszczowa.
Na południu kraju mamy z kolei klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy z niewielkimi opadami deszczu i wyraźniejszym podziałem na lato zimę, co szczególnie jest odczuwalne w temperaturach.