Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miast, które co roku przyciąga tysiące turystów. Leży ono nad Oceanem Atlantyckim i Zatoką Guanabara, a ze szczytu górującego nad nim wzgórza Corcovado spogląda na miasto znany na całym świecie pomnik Chrystusa Zbawiciela, niewątpliwie jeden z symboli i znaków rozpoznawczych Rio.

Historia miasta sięga roku 1502, kiedy to na tych terenach pojawili się Portugalczycy. Samo miasto zostało założone kilkadziesiąt lat później przez osadników francuskich, ale zostali on wyparci przez Portugalczyków i sami zbudowali tu miasto i nazwali je Sao Sebastiano de Rio de Janeiro, z czasem nazwa została zmieniona na Rio de Janeiro. Miasto przez kolejne lata rozwijało się, czemu niewątpliwie pomogło odkrycie złota na tych terenach. Do roku 1889 było również siedzibą i stolicą cesarstwa brazylijskiego, a do 1960 roku Republiki Brazylii, która potem została przeniesiona do Brasilii.

Miasto z tak długą historią ma wiele do zaoferowania przybywającym tu turystom. Zarówno zwolennicy leniuchowania na plaży jak i zwiedzania zabytków znajdą dla siebie wiele atrakcji.

brazylia-copacabanaRio słynie z przepięknych plaż Copacabana i Ipanema, od lat cieszą się one niezmienną popularnością. Przy nich toczy się wakacyjne życie, stoją tu luksusowe hotele, ekskluzywne restauracje, bary a także sklepy i kasyna. Na plażach i w ich okolicy koncentruje się nocne życie miasta i stanowią one centrum dobrej zabawy.

Jeśli znudzi nas leniuchowanie na plaży warto zaplanować sobie wycieczkę po mieście a zacząć można od centralnego placu miasta czyli placu Floriano, przy którym znajduje się mnóstwo barów, kawiarni i restauracji, w których można odpocząć po pieszych wędrówkach śladami historii.

Z pewnością trzeba się wybrać do Narodowego Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie można zobaczyć niezwykła kolekcję malarstwa brazylijskiego. Z muzeum jest niedaleko do klasztoru św. Antoniego będącego najstarszym budynkiem sakralnym w Rio. Dalej zawędrujemy do Pałacu Cesarskiego, który powstawał od XVIII do XIX wieku. Niegdysiejsza siedziba cesarzy obecnie stanowi centrum kultury, to tutaj odbywają się równe wystawy.

Jeśli interesują nas zabytki sakralne to warto też zajrzeć do katedry Igreja de Nossa Senhora do Monte Carmo oraz nowoczesnej katedry Św. Sebastiana, która uważna jest za najbrzydszy kościół. I o ile z zewnątrz bryła sprawia bardzo masywne i przygnębiające wrażenie o tyle wnętrze oczarowuje przepięknymi witrażami.

Jeśli idziemy już trasą sakralną nie możemy pominąć pomnika Chrystusa Zbawiciela, ten 38–metrowy pomnik jest symbolem Brazylii. Pomnik powstał na pamiątkę setnej rocznicy uzyskania niepodległości. Został zaprojektowany przez Paula Landowskiego, francuskiego rzeźbiarza o polskich korzeniach. Pomnik został zaprojektowany i wykonany we Francji a następnie przewieziony do Rio de Janeiro, uroczyste odsłonięcie miało miejsce 12.10.1931 roku.

rio-kolejkaDo pomnika prowadzi kolejka linowa, ale można tam też dotrzeć normalną drogą. Od 2007 roku pomnik jest uznawany za jeden z nowych cudów świata. Oficjalna strona www.corcovado.org.br

Kolejną atrakcją jest szczyt zwany Głową Cukru, ma 396 m wysokości i wznosi się nad Zatoką Guanabara. Na szczyt można dostać się kolejką linową a wyprawa jest warta poświęcenia, bo z widoki jakie można podziwiać ze szczytu są niezwykłe.

Jeśli jesteśmy w Brazylii to nie sposób zapomnieć o sporcie narodowym czyli piłce nożnej. W Rio znajduje się jeden z największych stadionów świata czyli Stadion Maracana, może on pomieścić około 200 tysięcy widzów. Sam stadion był budowany na mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1950 roku. Obecnie to stadion narodowy, ma również status zabytku.

W 2014 roku w Brazylii odbyły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej,  natomiast w 2016 roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro.

Jednak większości turystów Rio de Janeiro kojarzy się głównie z karnawałem, który tutaj jest obchodzony bardzo hucznie i długo. Szkoły tańca przez cały rok poprzedzający imprezę przygotowują występy mające ja uświetnić. W czasie karnawału ulicami miasta płyną barwne pochody tancerzy szkół samby, które rywalizują między sobą nie tylko układami tanecznymi, ale również bogatymi i kolorowymi strojami.

Zdjęcia miasta Rio de Janeiro na Pinterest: https://www.pinterest.com/igori/rio-de-janeiro/