Salvador

Salvador

„Czarna stolica” Brazylii. Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Salvador to trzecie co do wielkości miasto Brazylii, położone na wschodzie kraju, stolica stanu Bahia. Ze względu na fakt, że Salvador zamieszkiwany jest w 80% przez czarnoskórych potomków dawnych niewolników, nazywany bywa „czarną stolicą” Brazylii. Co warto zobaczyć w tym niezwykłym mieście?

Zanurz się w historii kolonialnego miasta i odkryj prawdziwą Brazylię

Miasto Salvador w Brazylii zostało zbudowane z barokowym przepychem przez portugalskich kolonizatorów nad Zatoką Wszystkich Świętych. Za datę powstania miasta uznaje się 1510 lub 1511 rok. Kolonialna historia naznaczyła piętnem losy tego miasta i dzisiaj widoczna jest tutaj na każdym kroku. Zwiedzanie Salvadoru warto zacząć od historycznego centrum miasta, wpisanego na listę UNESCO. Jego nazwa – „Peleurinho” oznacza „pręgierz”. Było to dawne miejsce kaźni niewolników. Obecnie to miejsce tętni życiem, znajdują się tu liczne sklepy, bary i restauracji. Miłośnicy historii powinni się także wybrać do Solar do Unhão, To zespół kolonialnych budynków z XVIII wieku, które dawniej służyły jako punkt przeładunkowy dla statków przewożących cukier.

Poznaj afrobrazylijską kulturę i wybierz się na pokaz capoeiry

Ci, którzy chcą poznać kulturę Brazylii, z pewnością powinni się wybrać na Mercado Modelo. To słynny targ rękodzieła. Warto zwiedzić Museu Afro-Brasileiro – Muzeum afrobrazylijskie w Centrum Historycznym przy placu Terreiro de Jesus. Znajdziemy tu przedmioty związane z kulturą afrobrazylijską. Wymieniając atrakcje w Salvadorze, nie można oczywiście pominąć capoeiry. To sport wywodzący się właśnie z tego regionu, dlatego warto wybrać się na pokaz.

Zwiedzanie Salvadoru może być z pewnością fascynującym przeżyciem, doświadczeniem które pozwoli nam poznać prawdziwą kulturę i historię dawnej Brazylii. Poruszając się po Salvadorze, należy jednak zachować dużą ostrożność, gdyż przestępczość w mieście jest duża, a biali turyści często padają ofiarami kradzieży.